Izlet na dlani

ZDRAVI NA POTI: Kenija

Kenija je obmorski naravni paradiž na vzhodu Afrike. Turisti lahko uživajo v safarijskih dogodivščinah, pisanem živalskem svetu, v naravnih bogastvih in čudovitih plažah. Če ste med njimi tudi vi, imajo člani projekta Imuno za vas nekaj popotniških nasvetov.

Najprej vam svetujemo rutinska cepljenja, ki so v Sloveniji sicer že zakonsko obvezna – proti ošpicam, mumpsu in rdečkam (MMR), davici, oslovskemu kašlju, tetanusu (Di-Te-Per), hepatitisu B in proti otroški paralizi. Pred potovanjem preverite svoj cepilni status, da boste varni pred okužbami v tej državi.

Cepljenje proti hepatitisu A in tifusu je priporočljivo za vse potnike.

Hepatitis A se prenaša z onesnaženo vodo, hrano in z umazanimi rokami, na katerih je povzročitelj bolezni. Potrebno je skrbeti za ustrezno higieno in paziti na poreklo vode in hrane. Ker je to na potovanjih še posebej pomembno in včasih tudi oteženo, vsekakor priporočamo cepljenje proti tej bolezni.

Tudi tifus se prenaša z onesnaženo vodo in hrano ter s pomanjkanjem higiene rok.

Proti tifusu je cepljenje priporočeno za vse potnike, predvsem za tiste, ki radi raziskujete manjše vasice, neturistična področja in ruralne predele.

Določenim skupinam potnikom svetujemo cepljenje proti steklini, meningokoku in rumeni mrzlici.

Zaščito proti steklini priporočamo raziskovalcem narave in ljubiteljem živali, ki lahko pridete v direkten stik z njimi.

Kenija spada v meningokokni pas, kjer so pogosti izbruhi meningokoknega meningitisa. Posebej ogroženo je področje na severu. Tisti, ki nameravate raziskovati ta področja, se morate nujno zaščititi tudi pred to boleznijo.

Kenija sicer ne zahteva potrdila o cepljenju proti rumeni mrzlici pred vstopom v državo, zahteva pa certifikat, v kolikor prihajate iz države z rumeno mrzlico. Cepljenje proti rumeni mrzlici pa je vsekakor priporočljivo za vse potnike starejše od devetih mesecev, saj v velikem delu Kenije obstaja nevarnost okužbe. V mestih Nairobi in Mombasa je nižje tveganje prenosa kot v ruralnih predelih. Cepiti se je potrebno vsaj 10 dni pred potovanjem in cepljenje ponavljati na vsakih 10 let.

Vsem potnikom prav tako svetujemo uporabo zaščite proti malariji, saj je ta prisotna v večjem delu države. Zaščitite se lahko na več načinov – s predpisanimi antimalaričnimi zdravili, uporabo repelentov in prenočevanjem v klimatiziranih ter zaščitenih prostorih z mrežami pred komarji. Ob ustreznem upoštevanju vseh treh priporočil, ste lahko brez skrbi. Posebno opozorilo: Klorokin ni učinkovito antimalarično zdravilo v Keniji in naj ga ne bi uporabljali.

Več informacij najdete na spletni strani: http://www.zdravinapot.si/

In kaj imamo študenti medicine skupnega s Kenijo? Humanitarno medicinsko odpravo!
Sara, Zala, Urban in Brigita. Smo bodoči zdravniki, a zaenkrat še študentje 6. letnika medicine, ki smo si za zaključek našega študija zadali prav poseben izziv. Z željo pomagati, izobraževati in se tudi sami veliko novega naučiti, se v januarju 2018 odpravljamo na tri mesece dolgo humanitarno-medicinsko odpravo v Kenijo. Odprava je povezana z izdatnimi finančnimi stroški, ki jih moramo zbrati sami. Pomagate nam lahko z nakupam naših izdelkov, z donacijo materiala, z nakazilom na naš transakcijski račun ali s sklenitvijo donatorske pogodbe. Več: https://www.facebook.com/kenija2018/

PREDSTAVITEV PROJEKTA
Projekt Imuno deluje pod okriljem Društva študentov medicine Slovenije. Člani se ukvarjamo z osveščanjem splošne javnosti o pomenu in nujnosti cepljenja.

Cepljenje je tema, ki zadnja leta postaja zmeraj aktualnejša. Med ljudmi se pojavlja vedno več strahov in vprašanj, ki so večinoma posledica pomanjkanja razumevanja. Ker se študentje zavedamo, da se lahko ti strahovi brez pravilne reakcije stroke razrastejo v velik javnozdravstveni problem, smo se odločili za aktivno delovanje na tem področju.

Poglavitna aktivnost je izobraževanje tako laikov kot študentov medicine in zdravstvenih delavcev. Namen je s konstruktivno debato zmanjšati strahove, izobraziti javnost o pomenu cepljenja ter sčasoma pomagati dvigniti stopnjo precepljenosti na optimalno raven.

Martina Ploj

Soustanoviteljica bloga, ki je vedno na preži za ugodnimi letalskimi kartami, zase in za druge. Tri najljubše besede: letalska karta, roadtrip in kulinarika.

Dodaj komentar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.