
Rimljani so civilno naselje med Lechom in Wertachom imenovali Augusta Vindelicum. Iz njega je pozneje nastal Augsburg, ki je bil kot svobodno cesarsko mesto v 15. in 16. stoletju eno od svetovljanskih renesančnih mest zaradi trgovine na dolge razdalje in bančništva tamkajšnjih trgovskih družin, zlasti družin Fugger in Welser.
Še danes o zgodovinskem pomenu Augsburga, enega najstarejših mest v Nemčiji, pričajo številne prelepe stavbe. Med njimi zlasti izstopa renesančna mestna hiša z zlato dvorano in stolpom Perlach.


Jakob Fugger je bil finančni genij renesanse in je ustvaril svetovni trgovski, bančni in industrijski imperij. Poskrbel pa je tudi za revne Augsburžane in leta 1521 financiral izgradnjo četrti Fuggerei, ki je danes najstarejša četrt socialnih stanovanj na svetu. O izjemni vlogi najpomembnejših trgovskih družin v Augsburgu se lahko na zabaven način poučite v interaktivnem muzeju Fugger in Welser.


Še več ogleda vrednih znamenitosti pa ponuja staro mestno jedro Augsburga. V muzeju Maximilianmuseum si na notranjem dvorišču Viermetzhof s spektakularno stekleno strešno konstrukcijo lahko ogledate dragocene bronaste figure na veličastnem vodnjaku.

V graščini Schaezlerpalais lahko občudujete znamenito rokokojsko plesno dvorano in zbirko grafik. Svetovno znanim Augsburžanom je posvečeno posvečenih več spominsko spominskih obeležij, med bolj znanimi je rojstna hiša Leopolda Mozarta, očeta, vzgojitelja in učitelja Wolfganga Amadeusa. V Augsburgu pa se je rodil tudi veliki dramatik in pesnik Bertolt Brecht, ki se je tu šolal in naredil prve literarne korake.


Augsburg je znan tudi kot mesto reformacije. Karmeličanski samostan sv. Ane je bil tamkajšnje središče reformacije. Med srečanjem s kardinalom Cajetanom je leta 1518 tam bival Martin Luther. V Augsburgu je bila razglašena tudi augsburška veroizpoved, Confessio Augustana. V sv. Ani je na ogled portret Martina Luthra iz ateljeja Lucasa Cranacha starejšega. Svetovno znano je tudi lutkovno gledališče Augsburger Puppenkiste. Tam boste srečali Jima Knopfa, Roparja Hotzenplotza in številne druge legendarne televizijske lutke.
Augsburg se ponaša tudi z edinstvenim sistemom upravljanja voda. Ta je od leta 2019 na Unescovem seznamu svetovne dediščine in je že od nekdaj napreden, saj sta pitna in industrijska voda v njem ločeni. Genialni sistem kanalov na reki Lech, čudoviti vodnjaki, vodovodi in hidroelektrarne govorijo sami zase: zgodovino Augsburga je skozi stoletja pisala voda.

Naj se vam v novem letu uresničijo sanje, izpolnijo želje in naj vas navduši počitniška dežela Nemčija. Veliko zdravja, smeha, radosti, prijetnih trenutkov in obilo zadovoljstva vam želi Nemška turistična organizacija.
SREČNO 2023!
Sponzorski prispevek!
Dodaj komentar